Thorgal er et rollespil, som kombinerer historie, fantasy og science fiction på sin egen særegne måde, og det er baseret på tegneserien Thorgal. Her begynder vores lille kampagne. Udgangspunktet er grundbogen og scenariebogen Northland Sagas, som udkom sammen med grundbogen. Jeg har tidligere omtalt udgivelsen her. Ved seneste pitch session faldt valget på Thorgal.
Vi begyndte med karakterskabelsen og en snak om, hvad man kan spille og lidt om reglerne. Dernæst blev karaktererne skabt. Til sidst blev også hjembyen skabt.
Karakterskabelse er ret enkel. Karaktererne minder lidt om play books, hvor hver spiller vælger et koncept, træffer et par valg og overfører stats til karakterarket. I D&D termer har alle samme ‘folk’, nemlig atlantide fra det ydre rum, og evnetal og færdigheder er etableret på forhånd af klassen. Man skal her og der vælge mellem to forskellige færdigheder (feks sailing eller crafts), karakterer med overnaturlige kræfter skal vælge disse, man skal vælge kampstil (brute eller finesse) og udvælge sig det ‘common equipment’, man gerne vil begynde spillet med.
Det gav os følgende karakterer:
- Berserker Anja den Røde
- Skjald Rogar ‘Sangskytte’
- Mystiker Trane Skadisdottir
- Bueskytte Kjartan ‘Dødsbarde’
Deres hjem er Djursland ringborgen Aros. Den er har opgraderingen ‘jordvolde’.
Normalt tager man først downtime efter et eventyr, men jeg valgte, at vi begyndte med en. Gruppen fik to ‘skatte’ til at købe opgraderinger for. De første downtime rul etablerede, at beboerne i fæstningen var blevet tilsmilet af guderne, men også at de havde lidt af hunger. Gruppen valgte efterfølgende at udbygge fæstningen med en havn (koster to skatte, forbedrer chancen for at undgå yderligere sult), og jeg lod dem også foretage et togt (koster egentlig to skatte), og de valgte et plyndringstogt, som dog ikke var succesfuldt, og deres investering i togtet var spildt.
Næste gang begynder vi på det første scenarie, og jeg har en forhåbning om, at vi kan bruge vores indledende downtime som udgangspunkt for scenariet.
Afsluttende bemærkninger
Regelbogen er noget rod. Enkelte afsnit er lidt rodet sat op, men mere forstyrrende er, at der er mange grammatiske fejl og generel sjusk i redigeringen af teksten.
Dele af opsætningen af reglerne er også uheldigt struktureret, således at reglerne for basebyg og de forskellige elementer, man kan bygge, er hensat til GM-halvdelen af bogen, og i modsætning til feks de særlige kræfter og alle feats/perks, som er på referencekort, så er der ingen praktisk oversigt over opgraderinger af hjemmet. Der er dog et særskilt karakterark for hjembasen.
Derudover finder jeg karakterskabelse rimelig hurtig. Der bruges ikke så meget tid på at sidde og fordele skill points etc, og i stedet er vægten lagt på at man ruller eller vælger noget af karakterens verdensbillede og holdninger ud fra nogle tabeller, og de tabeller er gode til at signalere, hvad der er vigtigt i Thorgal universet, som feks forholdet til guderne.
Næste gang: det første eventyr.




Skriv, skriv, skriv