Jeg har lyst til at prøve at skrive et kort og hurtigt oplæg, så her følger:
Fastavals summemøde
Jonas og Tobias afholdt summemøde for en række af Fastavals synopseskrivere. Nøj, hvor var det hyggeligt. Ros til de to herrer for at afholdelsen arrangementet.
Der er noget fascinerende at sidde og lytte til de andres begejstrede ideer, og sidde og tumle med deres oplæg, komme med forslag og undres og glædes over de ideer, som folk gerne vil lade komme til udtryk gennem rollespil.
En ting er sikkert. Det sidste scenarie er ikke skrevet endnu. Den sidste ide er langt fra brugt. Mange ting blev luftet ved mødet, og jeg synes, det er spændende at se, hvor mange værktøjer og former, der er til rådighed ved scenarieskrivning nu omstunder. Men intet om dem i nu, de skal nok blive præsenteret til rette tid på rette sted.
Mere om forfatteriet kan læses her: Fastavals forfatterblog
Jeg håber på flere af den slags arrangementer.