Anmeldelse af Skovsens “Save or Die”

Selv om Skovsen er blevet 80 og stædigt holder fast i nogle af 70’ernes dungeon troper (når han bruger giftnåle skjult i kisters låse), kommer han med rum og encounters, som vrangvillige curlingbørn kan have godt af at udforske. Der er visdom mellem den gnavne forfatters grotter.

Korttegningsmæssigt er det igen O. Nückelbeck, der har tegnet og denne gang givet Skovsen en endnu mere spartansk dungeon at designe sine encounters i. Spil bare åbningen i rum #1, hvor Skovsens rumbeskrivelse er en Gary Gygax værdig, og de yngre spilledere fra Unnatural Lolliks får grotternes rumbeskrivelser til at vække dulgte fantasier, som månelys gennem vinduerne til et forladt spillokale.

(kilde)

Hvis musikanmeldelser var rollespil.

Offentliggjort af Morten Greis

Historiker, etnolog, brygger, fægter, rollespiller, science fiction entusiast History and Ethnology, brewer and fencer, roleplayer and science fiction enthusiast

2 kommentarer til “Anmeldelse af Skovsens “Save or Die”

Skriv, skriv, skriv

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: