2025 er året for rollespilssettings, og på bloggen Sort forsyning er Johs godt i gang med emnet. Tegneserier udgør et rigtig godt emne for at finde inspiration til rollespil og til verdener at spille rollespil i.
Du kan læse Sort forsynings top ti her: ti fede tegneserie-settings.
Tilbage i december havde jeg en tråd på Blue Sky om tegneseriers inspiration, som lidt foregriber indlægget: Tegneserier og Monster of the Week. Du kan selvfølgelig finde mere om tegneserier på den uforlignelige comicswiki.
Top fede tegneserie-settings
Frem for at pege på en håndfuld bestemte tegneserier at lave rollespil over, tager jeg udgangspunkt mere i de fælles træk og genrer, som tegneserierne skaber.
Action Adventure i Europa

Tegneserier som Yoko Tsuno, Franka, Natacha, Splint & Co, Tim og Tom, Blake og Mortimer og mange andre belgo-franske og hollandske serier falder ind i denne kategori. Hovedsageligt er det historier, som udspiller sig i Europa men med afstikkere til resten af verden.
En overordnet fællesnævne for historierne er, at det er action-adventure historie a la Indiana Jones uden pulp-elementet eller James Bond uden statslig opbakning. Der er arkæologiske skattejagter, videnskabsfolk med sære, avancerede teknologiske eksperimenter, småstatsdiktarorer og revolutioner, ekspeditioner i jungler og ørkener – og det historier, hvor vores hovedpersoner benytter minimalt med våben. Det overnaturlige har sjældent en tilstedeværelse. Det er også en genre, som er stærkt underrepræsenteret blandt rollespil, selvom der både er gys og science fiction elementer med.
Mulige systemer: The Troubleshooters, Savage Worlds
Linda og Valentin, Konvojen, Orbital, Aquablue

Fælles for de fire serier er, at de action adventure i rummet, hvor det vrimler med intelligente livsformer, planeter med sære økosystemer og mystiske sammensværgelser. Menneskeheden er en del af et større fællesskab af intelligente væsner, som forsøger at leve sammen trods forskellige biologiske behov, kulturelle særtræk og sproglige barrierer. Muligvis er fællesnævneren Sci-fi Space Adventures, og parallellerne er ikke til Star Wars, Star Trek og Star Gate men til Jens Lyn, John Carter og lignende raket-alder rumeventyr, som havde for tradition at udspille sig i solsystemet alene, da der endnu var plads til at de enkelte planeter kunne være beboede.
Hver planet er et nyt eventyr, hvor vejr, miljø og livsformer i sig selv kan udgøre hele eventyret, men der er særegne kulturer og avanceret teknologi at tage med i regnskabet. Historierne kan udspille sig i urbane højteknologiske miljøer eller i lavteknologiske samfund i pagt med naturen.
Mulige systemer: The Troubleshooters, Coriolis, Blue Planet, 2d20 (via måske Star Trek Adventures) eller Gumshoe (via muligvis en omskrevet Ashen Stars).
Gammelpot, Med kappe og kårde

Gammelpot udspiller sig i en overset tidsperiode i Europa i en slags magisk oplysningstidsalder, hvor talende dyr og hekse endnu findes, men hvor både middelalder og renaissance er fortid. Det moderne er lige rundt om hjørnet, men industrialisering er endnu ikke slået igennem. Med Gammelpot som indgangsvinkel er det historier med action og drama men uden kamp, og det er altid en udfordring i rollespil. Med kappe og kårde blandes talende dyr og lærd, men uvidenskabelig virkelighed sammen, samtidig med at tegneserien har meget af den kække humor, men også genkender fra Dumas’ musketerhistorier (uden hensyn til senere tiders filmatiseringer), og det er oplæg til ramasjang og dueller med ædle slyngler i hovedrollerne. Det er historier fra dengang et adventuring party kunne bestå af fire krigere, og det stadig syntes alsidigt.
Mulige systemer: 7th Sea, LexOccultum
Fantasy med Sci-fi rødder: Thorgal, Axa, Storm

Fantasy-genren særligt i rollespil og i særdeleshed i D&D og i rollespil afledt af D&D har et grundlæggende verdensbygningsmæssigt problem omkring forholdet mellem historie, dyb historie, og biologisk, magisk og guddommelig skabelse, som ikke kan forløses på anden vis end ved at ignorere det og håbe på at ingen tænker nærmere over det (læs mere her).
Jeg er derfor mere til fantasy settings med science fiction elementer. Det er ofte verdener, som er blevet til fantasy-lignende verdener på baggrund af en kæmpe katastrofe, der har efterladt alt i ruiner, skabt mutanter gennem løsslupne eksperimenter og radioaktiv stråling, og trolddom er tilsvarende følger af teknologi, mutationer, psykiske kræfter og des lige. Der er både et indbygget mysterium i udforskningen af den gamle verdens ruiner, og der er udforskningen af den nye verden, som er opstået. Det er en lemfældig omgang med det videnskabelige (psykiske kræfter, mutanter), men det er en verden, som forklarer sit ophav, sin udvikling og sin forhistorie.
Mulige systemer: Thorgal (kommende udgivelse), RuneQuest (uden Glorantha settingen – dvs en slags avanceret basic), Forbidden Lands, Numenera, Hinterlandet (som netop har disse science-fiction rødder, eftersom settingen udspiller sig i fremtidens Sydfrankrig), Earthdawn (som også udspiller sig på jorden).
Belgo-fransk fantasy: Zanfyrst, Hinsides stenen, Dværgenes konge, Jagten på Tidsfuglen

Den anden vej til fantasy genren er at bygge en verden op, hvor man ikke kerer sig den dybe historie eller verdenens tilblivelse, men i stedet har en næsten mytisk relation til det. Hvor verdenen er magisk, til tider tidsløst sted at være. Jagten på Tidsfuglen kaster os ind i mystisk og magisk historie, hvor tingene bare er, som de er, og hvor det er nok at følge hovedpersonerne på deres fortryllede færd, og på samme vis med Zanfyrst og Dværgenes konge, som også kaster læseren ind i eventyrlige, fantastiske verdener.
Mulige systemer: Ultraviolet Grasslands, Forbidden Lands, Old-school Essentials, DragonBane/Drager og dæmoner
UFO’er i rollespil: Bob Morane

Pyramider, statuerne på Påskeøen, Stone Henge og talrige andre monumenter fra gamle dage er alle associeret med væsner fra det ydre rum, som kom til jorden i vores fortid, og som dengang og nu skjult påvirker vores samfund, og de gør det i ledtog med hemmelige selskaber og hemmelighedsfulde regeringsinstanser. Bob Morane
Rent teknisk skal det nævnes, at tidligere nævnte serier som Splint & Co, Yoko Tsuno og Natacha også har UFO episoder, som passer ind her, men jeg har valgt at holde Bob Morane i en separat kategori for at fremhæve, hvordan 90’ernes mange UFO-baserede TV-serier fulgte i hælene på 70’ernes og 80’ernes mange UFO-inspirerede tegneserier.
Det er en sci-fi/horror-genre, hvis storhedstid blandt rollespil var i 90’erne og begyndelsen af 00’erne, indtil genren mistede sit momentum (men som synes at være på vej tilbage, da UFO-entusiaster arbejder hårdt på bringe UFOer tilbage i medierne).
Mulige systemer: Delta Green, Night’s Black Agents, Savage Worlds
The Invisibles

Konspirationer, det okkulte, metafysik og syrede virkelighedsbegreber og mere til er en del af The Invisibles. Det er en tegneserie, jeg delvist emulerede gennem mine Nephilim-kampagner tilbage i 90’erne og starten af 00’erne. Der er her og der små indie-rollespil, som tager teten op inden for genren, men det tætteste, inden for de store titler er halvobskure eller lidet kendte rollespil som Nephilim: Occult Roleplaying, Unknown Armies, Kult og In Nomine. På rollespilsfronten er det meget en 90’er genre sammen med UFO-rollespil, men legen med virkelighed, kaosmagi, hemmelige selskaber, gnosticisme og des lige er noget, som kan udforskes på særegen vis i rollespil, hvor netop det talte ord skaber så meget af virkeligheden. The Invisibles er en god inspiration til, hvor sært det kan blive.
Mulige systemer: Nephilim, Unknown Armies, In Nomine, Kult: Divinity Lost
Transmetropolitan

Serien er en cyberpunk, transhumanistisk, sortsynet, satirisk historie med en fandenivoldsk journalist, Spider Jerusalem, i hovedrollen. Transmetropolitan er både en spændende måde at gå til cyberpunk-genren, fordi den rummer mange af elementer fra den klassiske 1980’er cyberpunk-genre men uden regnvåde, neon-oplyste gader a la Bladerunner og uden console cowboys cyberspace-hacking a la Neuromancer, men i stedet et højteknologisk, popkulturelt dystopi overrendt af (sociale) medier. Det er en setting, som på sin vis er vanskelig at spille i, fordi teknologien er så uhæmmet med avanceret 3D printning, nano-bot-sværme, kunstige intelligenser og mere til – men også en, som det er spændende at udforske politiske emner i.
Mulige systemer: Cyberpunk 2020 / Cyberpunk RED / (kommende Cyberpunk 2077), Genesys – Android, Transhuman Space (uden GURPS reglerne).
Det var en håndfuld tegneserier og deres genrer eller miljøer at bygge rollespil op over. Det er langt fra en udtømt liste, når man først går i gang med at udforske hvad tegneseriemediet rummer uden for Marvel, DC og Disneys revirer.





Skriv, skriv, skriv