Påskeæg i D&D 5th: Troldmandsvine og goblin kampråb

Der er to – og sikkert mange, mange flere – påskeæg i Dungeons & Dragons 5th edition. Foruden de forunderlige disclaimers, som er virkeligt morsomme (slå op og find dem selv), så er jeg stødt på disse ganske underholdende påskeæg i Player’s Handbook og Monster Manual – og jeg ser frem til at gå på opdagelse i Dungeon Master’s Guide, når den er tilgængelig.

Player’s Handbook (2014) og B7 Rahasia (1984, 1979)

PHB og Rahasia

I scenariet Rahasia (som vi spillede her) finder man vej gennem teleporterlabyrinten ved at samle koder op på vinflaskernes etiketter.

 

 

Monster Manual (2014) og B2 The Keep on the Borderlands (1979)

MM og Keep on the Borderlands

I scenariet The Keep on the Borderlands (også kendt som The Caves of Chaos) (som vi spillede her) kan man samle rygter op inden afgang, og et rygte lyder at “Bree-yark!” betyder “vi overgiver os”, men sådan er det ikke helt: “if there is a cry of BREE-YARK (similar to “Hey Rube!”), 2 of these [goblin] guards will rush to the secret door” (p.16).

Jeg finder det ret så charmerende at det nye D&D rummer disse henvisninger. Der er sikkert flere, og hvis du har fundet dem, så smid gerne en kommentar med henvisningerne.

Husk, du kan følge Stemmen fra ådalen via dens facebook-side.

 

 

Offentliggjort af Morten Greis

Historiker, etnolog, brygger, fægter, rollespiller, science fiction entusiast History and Ethnology, brewer and fencer, roleplayer and science fiction enthusiast

3 kommentarer til “Påskeæg i D&D 5th: Troldmandsvine og goblin kampråb

Skriv, skriv, skriv

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: